
Мабуть, кожен із вас не раз перебував у пошуках якісної книжки української мовою. Відчував це бажання знайти ідеальний примірник, аби провести за прочитанням вихідний вечір. Познайомитися ближче з культурними теренами країни та доторкнутися до мистецтва.
Над виданням українських книжок, серед інших, працює «Vivat» — одне з провідних українських видавництв, засноване у 2013 році внаслідок злиття книжкових підприємств «Pelican» та «Аргумент-принт». Протягом останніх років, за даними Книжкової палати, воно посідає місце у трійці найбільших видавництв України за кількістю виданих накладів.
Середній тираж книжок у видавництві — 5000 примірників. Його засновницею є Юлія Орлова — українська підприємиця й топменеджерка.
«Я б хотіла на тому, що задача видавництва — не тільки надрукувати книжку, а й донести її до читача»,— зазначає Юлія.
Команда компанії працює над виданням дитячої та підліткової, сучасної та класичної художньої літератури, українського й закордонного non-fiction, публіцистики, гуманітарних досліджень, прикладної літератури і подарункових видань.
Діяльність стосується також популяризації української літератури за кордоном — у понад 26 країнах світу (США, Німеччина, Франція, Велика Британія, Польща тощо).

Автори, які співпрацюють з «Vivat», відзначають професіоналізм та підтримку видавництва на шляху створення книжок. Наприклад, Павло «Паштет» Белянський, автор книги «Бабуся вмирати не любила», висловлює вдячність за підтримку в публікації своєї автобіографічної книги, що розповідає про життя Донбасу та його мешканців.
Серед найпопулярніших видань «Vivat» — «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані (2019) — 118 400 примірників; «Емоційний інтелект» Деніела Ґоулмана (2018) — 47 800 примірників; «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію» Боріса Джонсона (2014) — 46 000 примірників.
Засновниця видавництва розповідає, що цінностями команди у роботі є любов до книжок, читання та інтерес до видавничого бізнесу. У «Vivat» виходять друком світові бестселери українською мовою та книжки популярних письменників, серед яких Дара Корній, Андрій Кокотюха, Артем Чех, Олег Каданов, Вахтанг Кіпіані, Надія Гербіш, Галина Крук, Артем Чапай, Іван Байдак, Марк Лівін, Іван Андрусяк, Анастасія Нікуліна, Дарія Піскозуб, Наталія Матолінець, Наталія Довгопол, Артем Захарченко, Оксана Мороз, Мартин Якуб й інших.
Щороку «Vivat» бере участь у найголовніших книжкових подіях країни — «Книжковому Арсеналі», «Львівському форумі видавців», «Запорізькій книжковій толоці», «Одеській зеленій хвилі», «Дитячому форумі у Львові» та інших книжкових ярмарках і літературно-музичних фестивалях. Спільно з ГК «Фактор» є організатором книжкового ярмарку «Kharkiv Book Fest», також благодійного фестивалю «Книжковий Миколайчик»,«Різдвяного книжкового ярмарку»,«Книжкової Ради» в Харкові.
На XХV Всеукраїнському рейтингу «Книжка року 2023» Vivat отримав відзнаку «Видавничий імідж року». До коротких списків потрапили 15 видань Vivat, а в категорії «Публіцистика / сучасні мемуари» переможцем стала книжка «Вторгнення» від Люка Гардінга, воєнного журналіста, який 24 лютого 2022 року був у Києві.
Видавництво продовжує розвиватися, пропонуючи читачам якісні та цікаві видання, а також сприяючи популяризації української книги як в Україні, так і за її межами. У 2017 році виникла мережа українських книгарень «Vivat».
Щороку їхня кількість більшає — за запитами українців «Vivat» відкриває книгарні у нових містах. У колекції читачам доступні книжки зі 147 видавництв світу. З червня 2024 року мережа книгарень приєдналась до ініціативи «Книжки на фронт» від «Культурного Десанту», що збирає книжки для українських військових. Також стала частиною екологічної ініціативи зі збору та переробки паперових книг. Проєкт «Постав російську книгу в куток» був спрямований на підтримку ЗСУ: за здані книги клієнти отримували знижки на нові видання, а гроші з переробки спрямовувались для зборів на військове обладнання.

У цих осередках відбуваються різні культурні заходи: презентації нових книг, зустрічі з авторами, театралізовані екскурсії та літературні читання. Особливістю мережі є інтеграція нових трендів у сфері книговидання й продажу. Наприклад, на локації відвідувачі можуть придбати каву і пригоститися смаколиком — у затишній атмосфері провести час за читанням.
Видавництво «Vivat» є одним із ключових гравців на українському книжковому ринку, що не лише видає якісну літературу, а й активно сприяє популяризації вітчизняної книги в Україні та за її межами. Завдяки широкому асортименту видань, підтримці українських авторів і міжнародному співробітництву воно формує сучасний культурний фронт країни.
Попри численні виклики, зокрема економічні труднощі та наслідки війни, «Vivat» продовжує свою діяльність, адаптуючись до нових реалій і зберігаючи вірність своїм цінностям. Ця історія не просто про друк книжок, а й простір для інтелектуального розвитку, культурних ініціатив і діалогу між українцями.
Його внесок у збереження, вдосконалення розвиток української літератури є беззаперечним, а прагнення робити книжки доступними для широкого
кола людей підтверджує важливу місію видавництва у зміцненні національної ідентичності через слово.
Спільнота «Vivat» активно розвивається — зокрема, команда підтримує зв’язок з аудиторією: відповідає на коментарі, враховує вподобання та ділиться практичними порадами для майбутніх фахівців.
